Ping Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey(rehber)

CrowLey

Co Admin
Yönetici
CO Admin
Diyarbakır Spor
Katılım
3 Ağustos 2017
Mesajlar
1,345
Best answers
0
Beğeniler
150
Puanları
931
Konum
Diyarbakır
#1
Merhaba arkadaşlar, bu aralar insanların sık sık ping sorunu yaşadığını gördüm ve bu rehberi hazırlamak istedim. Öncelikle belirteceğim şey ben ne bir bilgisayar mühendisiyim ne de bu konuda önceden bilgisi olan biriyim, ayrıca yaşım da çoğunuzdan küçük. Bunu söylememin sebebi hepinizin araştırarak bu sonuçlara ulaşabilecek olmanızı belirtmektir. Rehbere başlayalım o zaman.

Ping nedir?

Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP paketi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Bu basit program, birçok işe yarayabilir. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. örneğin Türkiye'deki sunuculara 40ms ile bağlanırsınız. Ama Almanya'daki bir sunucuya bağlanmak istediğinizde mesafe arttığı için bu süre 90ms gibi seviyelere çıkar.

Pingi etkileyen faktörler nedir?

Kullandığınız bağlantı tipi:

Kullandığınız bağlantı tipinin ping'e etkisi büyüktür. Örneğin en kötü ping değeri 3G'de görülmektedir. Zira paketler daha ilk başta kablosuz gittiği için baz istasyonuna ulaşana kadar gecikmeye uğrar. Aynı sunucuya 3G ile yaptığımız bağlantı 53 ms gecikme ile gerçekleşirken ADSL ile yaptığımız bağlantı 13ms ile gerçekleşebilmektedir.Ping konusunda en iyi performansı fiberoptik bağlantı sunmaktadır. Fiberoptik bağlantıda, veriler gerçek anlamda ışık hızına yakın bir hızda taşındığı için ping değerleri inanılmaz derecede düşük olmaktadır. Örneğin ADSL'de 50ms ile bağlanılan sunucuya fiberoptik ile 10ms gecikme ile bağlanmak mümkündür.

Uzaklık:

Uzaklık arttıkça ping değeri de artmaktadır. Bu nedenle mesela Kuzey Amerika sunucusunda oynuyorsanız yüksek ping değerleri ile karşılaşmanız normaldir. Bu tür uzaklığa bağlı pingi kaldıran uygulamalar vardır ancak yüksek fiyatlara satılırlar.

İnternetinizin durumu

Eğer video izliyor, film veya oyun indiriyorsanız pinginizin artması normaldir. Düşmesi için bu uygulamaları kapamanız yetecektir. Bazı durumlarda eğer upload hızınız yeteri kadar yüksek değilse bir şey upload etmeniz de bu soruna sebep olabilir.

İnternet sağlayıcınız

Ping sorunlarının çoğunluğu internet sağlayıcınızdan kaynaklanır. Bu sebeple ping sorununu çözmek ya da internet sağlayıcısına anlatmak zordur
İnternet sağlayıcınızın o anda kullandığı sunucuya göre pinginiz küçük değişiklikler yaşayabilir.


Pingimi nasıl öğrenirim?

Windows simgesine tıklayıp menüyü açtıktan sonra arama yerine cmd.exe yazarak entera tıklayın. Bu sizi "komut istemini"ne götürür. Burada ping tr.leagueoflegends.com yazarak yaklaşık bir ping değerine ulaşabilirsiniz.Ping sorununu çözmek için ne yapmalıyım?

1. Bir virüs ping sorununu tetikliyor olabilir. Antivirüs programı indirip bilgisayarınızı arayın.
2. Bir yerde gezinirken yanlışlıkla bilgisayarınıza ad virüsü bulaşmış olabilir. Mesela "Ads by Info" gibi. Bu programı kaldırmak için adw cleaner indirin ve scan ettikten sonra kaldırın. Sonra bunu kullandığınız internet gezme platformundan da kaldırmayı unutmayın.
3. Advanced Systemcare programını indirin bilgisayarınızı arayın ve sorunları düzeltin. FPS sorununuz varsa onun çözülmesine de katkıda bulunur.
4. Modeminize reset atın. Çok basit olsa da sorunu çözebilir.
5. Modeminiz eski ise modeminizi değiştirin.
6. Safe DNS kullanın. DNS adreslerinizi 195.46.39.39 ve 195.46.39.40 olarak değiştirin.
7.Ethernet kablosu ile bağlanmayı deneyin.
8. Artık hiçbir şey sorununuzu çözmedi ise bunu okumanızı tavsiye ediyorum. Windows ikonuna tıkladıktan sonra arama yerine cmd.exe yazıp entera tıklıyoruz. buraya tracert tr.leagueoflegends.com yazıyoruz. Bu bize attığımız pingin siteye gidene kadar geçtiği her yeri verecek. Bu konuda bilgili biri sorununuzun nerede olduğunu tespit edip çözebilir, ancak ben o kadar bilgili değilim
.


Şimdi ilk attığınız ping kendi bilgisayar ipnize atılmıştır bu sebepten dolayı genelde 1 çıkmalıdır. Eğer çok yüksek bir sayı çıkarsa servis sağlayıcınızı arayarak ipnizi resetlemelerini isteyebilirsiniz. 2. attığınız ise modeme atılan pingdir. Eğer bu yüksek bir değer çıkarsa modeminiz ile ilgili bir sorun vardır. Diğer değerler de bir şeyler ifade etmektedir ancak onlar hakkında yeterli bilgim bulunmamakta maalesef. Son ping değeri ise oyundaki pinginize yakın bir şey çıkmalıdır.

Evet ping hakkında bildiklerim bu kadar. Umarım işinize yarar. Daha bilgili arkadaşlar var ise yardımcı olurlar ise çok mutlu olurum.
 
Üst Alt