Neler yeni

Hoşgeldiniz Ziyaretçi Linkleri giriş yapmadan göremezsin

Sitemize kaydolarak daha faydalı bir şekilde faydalanabilir, sorunlardan destek alabilir, paylaşılan dosyaları indirebilirsiniz.

Şimdi kayıt ol

Bilim İnsanları, Sonunda Ay Yüzeyindeki Gizemli Desenlerin Kökenini Tespit Etti

Bilim İnsanları, Sonunda Ay Yüzeyindeki Gizemli Desenlerin Kökenini Tespit Etti

OmerBy

DM Üye
Karşıyaka
Ben Yoruldum Hayat
536
706
19 Şubat 2017
161
Konya
#1
Ay’a bir teleskopla bakarsanız, yüzeyinde farklı desenler görebilirsiniz. Bu parlak ve dalgalı şekillere ayın Swirlsleri denmektedir ve kökenleri daima bir muamma olmuştur. Şimdi bilim insanları bir bulmacanın parçalarını çözmüş olabileceklerini düşünüyor. Yüzey örüntüleri, yeraltındaki lav tüplerinden kaynaklanıyor. Ay Swirlsleri ve aydaki garip manyetizma onlarca yıldan beri biliniyor. Apollp 15 ve 16 misyonları, aydaki manyetizmanın kaynağını, küresel manyetik alana sahip olmayan Ay’da haritalandırdı. Yüksek irtifalarda, swirls daha düşük irtifada olanlardan daha az belirgindir ve karmaşıktır.


Her girdap bir manyetik alana sahipken, Ay’da swirls olmayan manyetik alanlar da vardır. Swirlsler yeni değilken, yeni oluşumların spektral özelliklerini taşımaktadırlar. Yani etraflarında bulunan regoliteden(heterojen kütlelerin(toprak, toz, toprak, küçük kayaç parçaları vb.) bir kayacın etrafını sarmalarıdır. Ay yüzeyinde güneş bombardımanı sonucu düşen parçalara bu isim verilmektedir) daha az yıpranmışlardır. Swirlslerin neden regoliteden daha az yıprandıkları bilinmemektedir. Ancak bir olasılık, etraflarındaki manyetik alanların güneş rüzgarlarından üflenen parçacıkları saptırarak, daha az etki aldıkları yönündedir. Rutgers Üniversitesi-New Brunswick’ingezegensel bilim adamı SoniaTiko, bu manyetik alanların ve dolayısıyla bu kıvılcımların nedeninin uzun süredir bir gizem olduğunu, söyledi.Araştırma ekibi, bu fenomenin çözümü için Ay’daki manyetik alanların ürettiği jeolojik özelliklerin türleri ve bu manyetik alanların bu denli güçlü olmalarının sebebinin tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.


Ekip, bilgisayar modellemesini kullanarak, her bir girdabın, ay yüzeyinden uzak olmayan dar, manyetik bir nesneye yakın veya onun üzerinde olması gerektiğini keşfetti. Ve uzun süreli bırakılan ay volkanik aktivitesinin sonucu olan lav tüpleri veya dikey lav pıhtıları bu açıklamaya uymaktadır. Bu oluşumlar, 3 ila 4 milyar yıl önce tüm ay yüzeyinde büyük, koyu bazalt düzlükleri bırakan bazalt lav akıntılarının sonucudur. Bu keşif, bu yeraltı oluşumlarının nasıl mıknatıslandığını açıklayabilir. Çünkü ay taşı, 875 Kelvin (600 santigrat derece veya 1,122 Fahrenheit) sıcaklığa kadar anoksik bir ortamda, bir manyetik alanın varlığında ısıtıldığı zaman meydana gelir. Oldukça manyetize olur. Çünkü ısı, bazı minerallerin parçalanmasına ve demiri serbest bırakmasına neden olur. Yeterince güçlü bir manyetik alanın varlığında, bu demir daha sonra alanın aynı yönünde manyetize olacaktır. Yeryüzünde oksijen olmasından dolayı bu fenomen dünyada gerçekleşmemektedir. eğer lav akıntıları sürüyor olsaydı, Ay’da da bu meydana gelmezdi.


Çünkü Ay uzun bir zaman önce manyetik alanını kaybetti. Ancak, Tikoo ve meslektaşları tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan bir araştırma, ayın manyetik alanının düşünülenden daha uzun süre devam ettiğini gözler önüne serdi. Ay, 2 milyar yıldan daha uzun süre manyetik alana sahipti. Yani geçen yıl yayınladığı araştırmaya göre , ayın manyetik alanı daha önce düşünülenden çok daha uzun bir süre devam etti – 2 milyar yıl daha uzun. Yani yapı lav akışları ile çakışmış ve ortaya lav tüpleri çıkmış olabilir. Araştırma ekibi, bu durum diğer çalışmaların hiçbir tanesinde Ay’daki olağandışı manyetik alanın özelliklerini açıklayabilmek amacıyla düşünülmedi. Bu, aydaki kıvrımların altındaki manyetizmayı anlayabilmek için yapbozun son parçası, diyor. Bilim insanlarının bu konuda net bilgiler edinebilmesi için Ay’a bir yolculuk düzenlenerek, araştırmanın yakından yapılması gerekmektedir.
Kaynak:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 
Üst Alt